Dodávateľský reťazec

Viete, ktorými rukami prechádza tričko na jeho ceste?

Áno, vieme toho dosť - to nám ale nestačí. Kým také tričko kúpite u nás v obchode alebo na internete, má za sebou dlhú cestu. Naše oblečenie, nábytok a textílie do domácnosti získavame od vyše 400 dodávateľov z viac ako tridsiatich krajín z celého sveta. S našimi obchodnými partnermi máme vybudované obchodné vzťahy v priemere už 10 rokov. To je správny základ pre spoločné pôsobenie pri celkovom zlepšovaní sa. Pre nás je podstatou: dôvera a vzájomné porozumenie.

Kladieme veľký dôraz na to, aby sme poznali najdôležitejšie výrobné podmienky a tých, ktorí sa podieľajú na výrobe jednotlivých komponentov našich výrobkov. Len takým spôsobom môžeme zaručiť dodržiavanie našich sociálnych a ekologických štandardov v dodávateľskom reťazci. Ako prvý krok sme vytvorili solídny základ pre to, aby sme podporili našich priamych dodávateľov a ich fabriky pomocou nášho sociálneho programu alebo chemického manažmentu. V ďalšom kroku odštartujeme transparentnosť v hlbšom dodávateľskom reťazci: Druhým krokom sme začali vnášať viac transparentnosti do hlbšej sféry dodávateľského reťazca: za cieľ sme si stanovili, spoločne s piatimi z našich najdôležitejších dodávateľov odtajniť ich zásobovateľov. Až vtedy je možné identifikovať a odstrániť najväčšie riziká na sociálnej, ekologickej a ekonomickej úrovni v predreťazci. Textilný dodávateľský reťazec je ešte stále veľmi zložitý. Spoločne s našimi dodávateľmi sme začali zodpovedať prvé otázky, ale ešte stále je ich veľa nezodpovedaných. Spolu s našimi partnermi preskúmame relevantné predreťazce a vyvinieme proces, ktorý je aplikovateľný na všetkých ostatných dodávateľov.

Cestovalo tričko naozaj okolo sveta predtým, ako ho u Vás môžem kúpiť?

Áno, väčšinou je to naozaj tak.

Naše oblečenie a domáce textílie získavame od viac ako 400 dodávateľov z viac ako 30 krajín z celého sveta. Kým sa jedno tričko napríklad dostane do našich obchodov alebo je možné ho objednať na internete, má za sebou často dlhú cestu.

Prepravná cesta © iStock, fotograf: narvikk
Ako vyzerá taká cesta okolo sveta?

Taká cesta začína vlastne vždy u nás v Hamburgu. Tu navrhujú dizajnéri a nákupné tímy ako prvé vzhľad a štýl trička. Počas toho rastie potrebná bavlna. Po jej zbere bude bavlna prepravená napríklad do Indie. Tam sa surovina zmení na látku: z vlákna bude utkaná priadza, priadza sa spracuje na látku a z látky sa ušije tričko. A tým je naše tričko skoro v cieli. Posledný kúsok cesty sa tričko prepravuje spolu s inými produktmi na nákladnej lodi, až kým sa nevylodí v severonemeckom prístave a bude transportované do skladu. Odtiaľ to má už len na skok na našu internetovú stránku a do nášho katalógu.

"Konečne doma" je tričko ale vlastne až vtedy, keď ho začnete nosiť.

Preprava jedného trička

Na čom záleží pri udržateľnej výrobe?

To sa nedá zodpovedať jednou vetou. Sú relevantné mnohé aspektykeď ide o udržateľnú produkciu: použitie udržateľných materiálov alebo procesov v súlade so životným prostredím, bezpečné zaobchádzanie s chemikáliami alebo aj pracovné podmienky. Pre nás je preto dôležité zohľadňovať súhru všetkých týchto aspektov a spoločne s našimi partnermi definovať udržateľnosť vo výrobe našich produktov. Pomocou opatrení, akým je náš sociálny program, chemický manažment alebo použitie technológií sa nám podarilo dosiahnuť pokroky v rôznych oblastiach. Na základe toho chceme systematicky integrovať ďalšie udržateľné aspekty. Spolu s jedným z našich najdôležitejších dodávateľov predvedieme, ako vyzerá model udržateľnej výroby, ktorá zohľadňuje sociálne, ekologické a ekonomické aspekty. Nakoniec z toho profitujú všetci my, naši partneri a zákazníci - pretože udržateľná výroba znamená predovšetkým férovú a efektívnu produkciu v súlade so životným prostredím. Teraz aj a v budúcnosti.

nahor