Preprava tovaru

Ako sa váš tovar ku mne dostane čo najšetrnejšie a najefektívnejšie?

Za rok rozosielame po celej Európe okolo 30,5 milióna zásielok - to je pre nás dobrý dôvod na to, aby sme prekontrolovali naše procesy a obalové materiály a riadili sa riešeniami trvalej udržateľnosti z tejto oblasti. To je súčasť nášho programu. Zásielkové kartóny pozostávajú z FSC®-certifikovanej lepenky a aktuálne skúšame použitie recyklovateľných zásielkových tašiek.

Naše balíky neodosielame zo skladu ku našim zákazníkom sami, ale spolupracujeme pri tom úzko s našimi partnermi. V Nemecku je naším najdôležitejším partnerom firma Hermes, ktorá je súčasťou spoločnosti Otto Group. Hermes sa riadi iniciatívou pre trvalú udržateľnosť "WE DO". Vďaka tomu sa Hermes podarilo znížiť emisie CO₂ podmienené transportom a lokalitou od roku 2006 dodnes o 30 percent - pomocou efektívnejších vozidiel, optimalizáciou trás pomocou GPS technológií, solárnych buniek pre výrobu elektriny a iné. Spolupráca s Mercedes Benz Vans, v rámci ktorej by do roku 2020 malo pri doručovaní zásielok premávať 1500 elektrických vozidiel, je ďalším medzníkom snahy firmy Hermes o trvalú udržateľnosť.

Môžete znížiť emisie CO2?

Áno. Napríklad pri preprave nášho tovaru.

Náš tovar k nám prichádza z celého sveta. Presnejšie povedané od viac ako 400 dodávateľov z viac ako 30 krajín. Často majú produkty, ktoré držíte vo svojich rukách, za sebou dlhú cestu. Tým vznikajú emisie CO2, hlavná príčina klimatickej zmeny. Záleží od prepravného prostriedku - či ide o lietadlo, nákladné auto, vlak alebo loď - viac alebo menej.

Preto smerujeme naše aktivity na ochranu klímy, na neustále obmedzovanie emisií. Tak sa nám napríklad podarilo za posledné roky znížiť emisie CO2 o viac ako jednu tretinu. Dôvodom pre to bolo naše rozhodnutie presunúť transport zo vzduchu na vodu, na koľajnice a cesty. Momentálne prepravujeme už len 16 percent tovaru leteckou dopravou. Preložením transportov chceme naďalej obmedzovať emisie CO2 v rámci nášho dodávateľského reťazca.

Redukovanie emisií CO2 vďaka presunom dopravných ciest

Sú vám známe "zelené prepravné cesty"?

Áno.

S firmou Hermes máme na našej strane silného a zodpovedného logistického partnera. Vďaka ochrannej iniciatíve "WE DO" sa firme Hermes od 2006 až podnes podarilo znížiť emisie CO2 podmienené transportom a stanovišťami. Pomocou vozidiel s nízkymi škodlivými emisiami, zlepšenia tratí s GPS technológiou, solárnych panelov na výrobu prúdu a mnohého iného. Predovšetkým ale pomocou dôvery v trvalo udržateľnú a "zelenú logistiku".

Letecká snímka kontajnerového terminálu © getty, fotograf: Teun van den Dries
nahor