Trvalo udržateľné produkty

Trvalo udržateľná bavlna znie dobre. Ale čo si presne mám pod tým predstaviť?

Vďaka pestovaniu, zberu a spracovaniu trvalo udržateľnej bavlny chránime človeka a prírodu.

Pod pojmom "trvalo udržateľná" bavlna rozumieme bavlnu, ktorá je pestovaná a spracovaná s ohľadom na človeka a životné prostredie. K tomu patrí taktiež Cotton made in Africa (CmiA) a bio bavlna. Za jeden rok spracovávame bavlnu z trvalo udržateľného pestovania pre viac ako 15 miliónov produktov. To nám ale nestačí: do roku 2020 to chceme povedať o všetkých našich produktoch, ktoré obsahujú bavlnu.

Je to skvelé. Pre ľudí, ktorí s tým pracujú a aj pre ľudí, ktorí ich nosia. A pre naše prostredie samozrejme tiež.

Bavlna po žatve (CmiA, Západná Afrika) © Paul Hahn
"Cotton made in Africa" chápem tak, že bavlna pochádza z Afriky. A čo sa za tým skrýva?

Cotton made in Africa je iniciatíva, ktorá umožňuje maloroľníkom – pestovateľom bavlny v Afrike lepší život.

COTTON MADE IN AFRICA (CmiA) je iniciatíva, ktorú v roku 2005 založil Dr. Michael Otto- predseda dozornej rady spoločnosti Otto Group, ku ktorej patrí aj bonprix. Viac ako 650.000 maloroľníkov z krajín ako napr. Pobrežie slonoviny, Mozambik, Malawi, Uganda, Etiópia, Zambia a Zimbabwe ťažia s týmto programom viac ako len bavlnu. Učia sa eficientné pestovanie, nezaťažujúce životné prostredie, ktoré chráni človeka a prírodu a pomáha im zlepšiť úrodu.

Konkrétne zo znamená: v porovnaní s obyčajnou bavlnou sa znížia emisie CO2 za kilo bavlny o 40 percent a ušetrí sa vyše 2.000 litrov vody. Oproti tomu sa zvyšuje kvalita bavlny a príjem maloroľníkov. Dalo by sa povedať, že maloroľníci s Cotton made in Africa žnú plody svojej práce.

Preto podporujeme iniciatívu CmiA aj naďalej a rozvíjame pestovanie CmiA. S cieľom, aby bola do roku 2020 vo všetkých našich produktoch, ktoré obsahujú bavlnu, použitá bavlna z trvalo udržateľného pestovania na 100%!

Preto podporujeme "Cotton made in Africa"

Čo je na bio bavlne také mimoriadne?

Mimoriadne dobre sa znáša s prírodou a človekom.

Na bio bavlne nie je mimoriadna len jej mäkká kvalita, ale aj vysoké požiadavky, ktoré spĺňa: od pestovania až po spracovanie. Nezaťažuje životné prostredie, produkuje nízky podiel škodlivín, a nesmie obsahovať pesticídy a hnojivá. To zaručujú a dokazujú svetovo uznávané normy: OCS a GOTS , podľa ich kritérií pre nás kontrolujú certifikované organizácie náš tovar. Od pestovania cez zber až po dodávku je vďaka ich kontrolám zabezpečená stopercentná bio kvalita. GOTS dbá okrem toho na dodržiavanie určitých sociálnych noriem počas celkového výrobného procesu. Kto nosí bio bavlnu, ten si vie túto mimoriadnu kvalitu vážiť.

Vyskúšajte si to!

Všetko BIO!

Kliknite a prejdite k našim výrobkom z organickej bavlny!

Kúpiť
Používate okrem trvalo udržateľnej bavlny aj iné trvalo udržateľné vlákna?

Áno, odnedávna vyrábame zo starých PET fliaš nové džínsy a bundy.

Odnedávna používame okrem bio bavlny a Cotton made in Africa aj Repreve® recyklovaný polyester. V rámci Repreve®-procesu sa vyrábajú polyesterové vlákna z recyklovaných PET fliaš: recyklované fľaše sa zbierajú, drvia, tavia a recyklujú sa na čipy. Repreve čipy sa následne spracovávajú na recyklované vlákna.

Týmto spôsobom vznikajú z recyklovaných PET fliaš nové produkty: jedny džínsy alebo bunda sa napríklad vyrobí z ôsmich recyklovaných fliaš.

Výhoda tohto procesu recyklovaného polyesteru je nasledovná: inak ako pri výrobe nového polyesteru, sa pri Repreve® procese spotrebuje menej ropy. Okrem toho sa vytvára menej CO2 emisií a menej chemikálií. Ekologický škodlivý účinok textílií je menší ako pri použití nových polyesterových vláknin.

Repreve je registrovaná ochranná známka firmy Unifi, Inc.

Ktoré drevo používate pre vytvorenie trvalo udržateľného nábytku?

Toto drevo musí mať špeciálne označenie: FSC® logo

S každým nákupom jedného FSC certifikovaného produktu ste prispeli k ochrane lesov. FSC značka vykazuje, že drevo vo vašom produkte pochádza z príkladne obhospodarovaného lesa a je spracované podľa prísnych ekologických, sociálnych a hospodárskych štandardov Forest Stewardship Council.

FSC značka certifikuje zodpovedné zaobchádzanie s globálnymi lesovými zdrojmi. Toto sa dosahuje vďaka definovaniu štandardov pre životné prostredie a sociálnych štandardov pri obhospodarovaní lesov. Celosvetovo existuje 10 jednotných pravidiel a 56 kritérií, ktoré musia byť dodržané pre dosiahnutie označenia FSC®.

Momentálne pochádza viac ako 60 percent našich drevených produktov z FSC certifikovaných zdrojov. Náš sortiment trvalo udržateľných nábytkov ako stoly, stoličky a skrine získava stále väčší priestor a konkrétne ciele.

Do roku 2020 chceme na všetkom našom nábytku vidieť označenie: FSC®

nahor