15% zľava! Len do 29.01.2023! Kód akcie: 2901

Dieťa

Tehotenské rady

23.08.2016

Je to úžasný pocit, keď vám lekár zvestuje radostnú novinu: ste tehotná! Odteraz sa začína výnimočné obdobie – plné radosti, zmien a príprav. Pripravili sme pre vás niekoľko rád a inšpirácií, ktoré vám pomôžu komfortne absolvovať všetky etapy tehotenstva.

Tehotná žena

1.-3. mesiac


Aj keď tehotenské bruško môže byť ešte málo viditeľné, telo sa pomaly začína meniť. Hormóny šalejú, takže môžete strácať rovnováhu. Na mnoho vecí budete reagovať omnoho emocionálnejšie ako obvykle. Okrem toho vás často môže sprevádzať únava a nepríjemné ranné nevoľnosti.


Váš vzhľad sa pravdepodobne až tak veľmi nezmení. Zvyčajne nastávajúce mamičky v prvom trimestri na váhe nepriberajú viac ako 3 kg. Máte teda ešte čas na skompletizovanie tehotenského šatníka. V tomto období stačí staviť na voľnejšie strihy a elastické materiály. Vzhľadom na to, že prsia a brucho už sú omnoho citlivejšie, je mimoriadne dôležité, aby ste sa dobre cítili v tom, čo nosíte.3.-6. mesiac


Väčšina žien sa v druhom trimestri cíti mimoriadne dobre vzhľadom na ustupujúce nevoľnosti a prílev energie. Je to ideálny čas na prvé prípravy, napríklad na zariadenie detskej izby. Ale pozor: zdvíhanie a premiestňovanie ťažkých vecí nechávame ockovi!

Žena s dieťaťom
Žena s dieťaťom


To samozrejme neznamená, že pohybová aktivita je zakázanou témou. Tehotným ženám sa odporúča najmä plávanie, prechádzky alebo joga. Avšak akýkoľvek intenzívny tréning brušného svalstva treba odložiť. V tomto období je už vidieť tehotenské bruško, ktoré netreba zaťažovať, ale ochraňovať :) Ak chcete predísť vzniku strií, je tu správna chvíľa na to, aby ste si začali natierať brucho vhodnými krémami a jemne masírovali kožu. 

Praktické tipy

 

Keď začína rásť bruško, nohavice, ktoré ste nosili dovtedy, začínajú tlačiť a rezať. Avšak vďaka veľmi jednoduchému triku môžete ďalej nosiť obľúbené džínsy! Stačí, ak pretiahnete tenkú gumičku cez gombíkovú dierku a jej druhý koniec zachytíte o gombík nohavíc. Dobrým riešením sú tiež tehotenské nohavice s elastickým pásom, ktorý sa prispôsobí rastúcemu brušku. Dôležité je, aby brucho nebolo stlačené, ale vhodne podoprené.

Súčasná tehotenská móda môže čeliť týmto výzvam. Nemusíte okamžite vymeniť celý šatník. Je lepšie kúpiť jednotlivé veci každých pár týždňov, aby ste mohli skontrolovať, čo skutočne potrebujete a prispôsobiť sa zmenám, prebiehajúcim vo vašom tele. Môžete začať od tehotenského oblečenia vo svojej súčasnej veľkosti, ale určite sa treba dôkladne odmerať a vybrať veci v súlade s tabuľkou veľkostí.


Nohavice
Tehotná žena

Výbavička pre dieťa ešte nie je kompletná? Máte ešte nejaký čas na konečné prípravy. Napríklad detské oblečenie je najlepšie pred prvým oblečením raz-dva razy vyprať. Taška do nemocnice by mala byť pripravená asi v 36. týždni tehotenstva, pretože pôrod sa môže začať už onedlho. Deti, ktoré sa narodili od 37. týždňa tehotenstva, už nie sú považované za predčasne narodené.


6.-9. mesiac


Obutie topánok sa stáva umením. Brucho nastávajúcej mamičky je natoľko veľké, že môže skomplikovať vykonávanie niektorých činností. Konečná fáza môže byť, žiaľ, veľmi obtiažna, často sa objavia bolesti chrbta, pretože váha dieťaťa zaťažuje vašu chrbticu a kĺby. Nezabudnite si počas dňa robiť krátke prestávky aby ste sa zrelaxovali a poležať si chvíľu so zdvihnutými nohami. Dobrým nápadom môže byť aj relaxačný kúpeľ.


Od siedmeho mesiaca by ste mali porozmýšľať o niekoľkých tehotenských podprsenkách, ktoré budete potrebovať aj po narodení dieťaťa. Dôležité je, aby boli vyrobené z príjemného, elastického materiálu. Vďaka tomu podprsenka nebude tlačiť prsia plné mlieka a po dojčení nebude príliš voľná. Podprsenka musí tiež poskytnúť dostatočne veľa miesta pre laktačné vložky. S ohľadom na váš komfort treba vyberať modely so širšími ramienkami, ktoré lepšie držia poprsie. Aby ste vybrali správnu veľkosť, najlepšie bude poprosiť o pomoc partnera alebo priateľku. Ak sa meriate sama, môže dôjsť k chybnému meraniu.

Ako v tehotenstve spojiť štýlový dizajn a komfort?

Áno:

 • Elastické a priedušné materiály
  Určite také, ktoré netlačia na brucho. Ideálne je, ak sa rozťahujú a prispôsobujú meniacej sa postave.

 • Nohavice na traky
  Je to moderný strih nohavíc, ktorý zabezpečí dostatok miesta pre rastúce bruško a je veľmi pohodlný na nosenie.

 • Pánske košele
  Ľahko ich získate v šatníku nastávajúceho otecka, ideálne vzhľadom na väčší rozmer a pohodlie.

 • Obliekajte sa vo vrstvách
  Košeľa sa už nedá zapnúť? Žiaden problém – oblečte si pod ňu top a noste ju rozopnutú.

 • Empírový štýl
  Zvýšený pás a rozšírená sukňa zamaskujú zväčšujúcu sa postavu.

 • Dlhé svetre
  Opticky zoštíhľujú postavu a predsa neskryjú krásne tehotenské brucho

 • Kabátik
  Ideálne zvýrazní pás a hodí sa rovnako tak k nohaviciam, ako aj k šatám.

NIE:

 • Vrecovité oblečenie
  Pohodlie je najdôležitejšie, ale namiesto výberu príliš veľkého oblečenia , ktoré nesedí, stavte na tehotenskú módu, prispôsobenú vašim potrebám.

 • Aplikácie, vrecká a volány
  Môžu spôsobiť, že vaša postava bude vyzerať ťažko

 • Topy a blúzky s gumičkami namiesto patentu
  Prvky, ktoré tlačia, môžu spôsobiť diskomfort a skomplikovať prietok krvi.

 • Odevy vo farbe „nuda”
  Zvlášť veľmi tesné nemusia vyzerať príliš dobre

 • Nohavice s úzkymi nohami
  Organizmus tehotnej ženy zadržiava vodu a nohy môžu opúchať, pre svoje vlastné pohodlie je lepšie nenosiť tesné nohavice.

 • Vysoké podpätky
  Zaťažená chrbtica, ktorá to má už i tak ťažké. Pritom je ľahké stratiť rovnováhu a spadnúť. Je lepšie sa tomu vyhnúť, zvlášť v pokročilom tehotenstve.

 • Zle zvolené podprsenky
  Nevhodné v žiadnej situácii, najmä u tehotných žien, ktorých prsia sú obzvlášť citlivé.

Kufrík
Tehotná žena