Vyvážená móda

11.04.2019

Je nadčasovo pekná a nadčasovo dobrá – je udržateľná. Tu sa dozviete viac o našej prvej udržateľnej kolekcii. O procesoch, ktoré uplatňujeme a o materiáloch, ktoré používame.

Prírodné farbenie materiálov

banners_01
banners_02
banners_03

Priznáme sa k farbe – a síce k zelenej! Alebo k žltej, ružovej a fialovej. Pretože ako naše tričká už svojou potlačou prezrádzajú, sú farbené prírodnými farbiacimi látkami. Získavame ich z citrónovej kôry, kvetov ruží a levandule. A pretože si myslíme, že to má budúcnosť, budeme i naďalej hľadať nové, prírodné alternatívy!

video_01
žena_01
žena_02

Farbenie s úsporou vody

banners_05

Čarovné slovo pri farbení sa v skutočnosti volá „šetrnosť“. Nielen, čo sa týka samotnej farby, ale aj témy vody. Pracujeme tu podľa hesla: „tak málo ako je možné a tak veľa len ako je nutné“.

Zoberme si napríklad džínsy. Farbenie denimu spotrebuje za normálnych okolností veľmi veľa vody, pretože existujú predúpravy, ktoré sú náročné na spracovanie. Pre materiál našich džínsov sa však v procese farbenia jeden krok v predúprave usporí. Tým ušetríme celých 15% vody. Celokovo dobre.

banners_06
video_02
banners_07
kamarátky_02

Materiály

Keď my vsadíme na obnoviteľné suroviny a recyklované materiály, tak vy získate naozaj peknú módu. A zároveň veľké plusko na váš karmový účet! Pretože my označujeme oblečenie ako udržateľné, až keď obsahuje

TENCEL™ Lyocell

banners_08 žena_03

Vlákno „TENCEL™ Lyocell“ sa získava z udržateľného lesného hospodárstva. Drevo v oblečení znie najskôr trochu zvláštne. Pritom je TENCEL™ Lyocell skvelé mäkké celulózové vlákno. Pekne splýva a preto sa skvelo hodí pre padavé strihy. Okrem toho je tento materiál príjemne chladný na pokožke a skvelo vyrovnáva vlhkosť.

Pri jeho výrobe sa používa len voda, celulóza a nezávadné rozpúšťadlá. Okrem toho sa 99% týchto rozpúšťadiel získava späť. Tým je výroba vlákna TENCEL™ Lyocell obzvlášť šetrná k životnému prostrediu, pretože nevzniká skoro žiadny odpad a len nízka emisia.

kamarátky_03
kamarátky_04

Recyklovaný polyester

banners_09
video_03

Že vraj je polyester udržateľný? Ale áno, pretože „udržateľný“ neznamená vždy len „prírodný“. Ale predovšetkým aj šetriaci energiu a suroviny. Vedeli ste napríklad, že sa v jednych džínsoch z recyklovaného polyesteru skrýva až osem fliaš?

Áno, dobre čítate: fľaše! Náš recyklovaný polyester sa vyrába z plastových fliaš. Tie sa zbierajú, čistia, drvia, tavia a spracovávajú na vlákno. To znamená, že na jeho výrobu nie je potrebná nová ropa, produkcia spôsobuje menšiu emisiu CO2 a spotrebúva menej chemických látok. A tým, že menej spotrebúvame, robíme viac pre ochranu životného prostredia.

Bavlna

Pre našu udržateľnú kolekciu nepretržite spracovávame jednu z troch druhov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

banners_11

Recyklovaná bavlna: získavame ju z produkčných zvyškov alebo jednoducho zo starého oblečenia. Kúsky rozdrvíme a z nich spriadame novú priadzu a tvoríme novú módu. Okrem toho zvyšky triedime podľa farieb. Takto nemusíme bavlnu nanovo farbiť a tým dodatočne šetríme vodu a chemikálie.

Bio bavlna: jedno či pri pestovaní alebo pri spracovaní - zriekli sme sa na 100% škodlivých látok ako sú pesticídy alebo hnojivá. Túto skutočnosť vám zaručujeme listom a pečiatkou. Naše produkty musia spĺňať celosvetovo uznávané štandardy ako sú Organic Content Standard (OCS) alebo Global Organic Textile Standard (GOTS).
Bio bavlna, ktorá je certifikovaná podľa GOTS je nielen lepšia pre životné prostredie ako konvenčná bavlna, ale aj pre ľudí, ktorí ju vyrábajú. Pretože GOTS veľmi svedomito dohliada na to, aby počas celého produkčného procesu boli dodržiavané nielen štandardy životného prostredia ale aj určité sociálne štandardy. Považujeme to za skvelú vec!

banners_12 žena_04 banners_13
banners_14

Bavlna vyrábaná v Afrike (CmiA): to je iniciatíva, ktorá 100% stojí za udržateľnou bavlnou. Učí už viac než milión malých farmárov v Afrike, ako sa efektívne a priaznivo pre životné prostredie pestuje bavlna. To znamená, že v porovnaní s konvenčnými bavlnami nie sú používané génovo zmenené semená alebo pochybné pesticídy. Tým sa znižuje CO2 emisia na kilogram bavlny o 40%.

Vďaka výlučnému používaniu dažďovej vody sa ušetrí viac ako 2100 litrov vody. Výsledokom nie je len dobrá bavlna, ale aj vyšší výnos a lepšie životné podmienky pre malých farmárov.

A mimochodom:
Existuje mnoho maličkostí, s ktorými je možné veľa dosiahnuť. Na väčšine oblečení z našej udržateľnej kolekcie sú napríklad označenia módnej značky potlačené. Skoro vôbec nepoužívame všité označenia značiek. Aj keď je to len kúsok látky s krátkou niťou: ušetríme tým materiál – čiže cenné suroviny a energiu. A keď sa pýtate z čoho je vyrobený priesvitný obal, v ktorom obdržíte svoj nový outfit: aj tu používame 100% recyklovanú plastovú hmotu.

banners_15 žena_06