15% zľava! Len do 29.01.2023! Kód akcie: 2901

Odevy s efektom tie-dye – máte ich už vo svojom šatníku?

14.07.2020

 

Originálne tieňovanie farieb gradient ombre je kultovým vzorom, ktorý bol známy už začiatkom XX. storočia a vrchol popularity dosiahol v 70. rokoch – najmä medzi zástupcami hnutia hippie, revolučnej mládeže či milovníkmi tvrdej hudby. Po rokoch sa vracia vo veľkom štýle nielen do školských chodieb či do ulíc miest, ale aj na svetové prehliadkové móla, ako aj do prestížnych butikov.


Tie-dye – technika, ktorá vás môže prekvapiť

Názov tohto nezvyčajného vzoru odhaľuje tajomstvo techniky, pričom v doslovnom preklade ide o „viazať-farbiť”. Akýkoľvek prvok odevu (zvyčajne ide o tričká, mikiny a blúzky) je previazaný stužkami alebo šnúrkami a následne ponorený do bielidla alebo farby. Tak to aspoň bolo kedysi – priaznivci  mainstreamu takto dávali odevom druhý život. Farby, ktoré sa perfektne prelínali, vytvárali nezabudnuteľný efekt – nešablónovitý, pretože takto zafarbené odevy nikdy neboli rovnaké. Takéto „umelecké” odevy bolo možné kúpiť v obchodoch, ale tou pravou radosťou bolo zafarbiť si ho sami. Tie-day tak dominoval na koncertných pódiách a miestach, kde boli prevažne mladí, originálni  ľudia, ktorí svojimi odevmi  manifestovali svoje názory.

Ako nosiť tie-dye dnes

Ani súčasní fashionisti nemajú radi klišé a predovšetkým radi siahajú po koreňoch módy. S nostalgiou propagujú staré trendy a zároveň vyzývajú ostatných, aby uprednostňovali slow fashion – namiesto toho, aby ľudia vyhodili staré oblečenie, odporúčajú jednoducho ho prerobiť a nosiť v sviežejšej verzii. Rovnako si možno vybrať niečo, čo je v ponuke v obchodov, a my vás ubezpečujeme, že pestré ombre nájdete v každom, ktorý kráča v duchu najnovších trendov.

Futuristický, ale zároveň nadväzujúci na retro sa vzor tie-dye nachádza aj v súčasných módnych outfitoch. To vám umožní vyniknúť, podčiarknuť svoj štýl a experimentovať s módou.

Tento veselý motív, ktorému dominujú sýte farby, odporúčame najmä na leto – dokonale zapadá do slobody prázdninových mesiacov a dovolenkových výletov. Plavky ako aj letné šaty s motívom tie-dye sú hitom, ktorý bol módny už vlani a nič nenasvedčuje tomu, že odíde do zabudnutia. Obzvlášť často ho využívame v oversize tričkách, vpredu zviazaných na uzol, ako aj tých, ktoré sú zdobené strapcami.

Tie-dye motívy sa nazývajú aj batikou. Aj keď tradičná technika vytvárania oboch týchto vzorov je odlišná (batikové vzory sa vytvárajú s použitím vosku), efekt je veľmi podobný – vznikajú nepravidelné gradienty s rôznym stupňom farebnej sýtosti.


Kombinujte rôzne štýly

Oblečenie s týmito veselými motívmi je možné nosiť aj na formálnejšie príležitosti.  Aby ste získali elegantný odev a zároveň mali „niečo do seba”, stačí top s efektom tie-dye kombinovať s klasickým bielym sakom a ceruzkovou sukňou.  Je možné siahnuť aj po košeli zdobenej týmto motívom a zvoliť si k nej jednoduché rúrkové nohavice a lodičky. Najdôležitejšie ale je, aby zvolený prvok odevu s tie-dye motívom bol najvýraznejšou časťou outfitu. Tento vzor púta pozornosť sám o sebe, a tak to netreba preháňať s farbami a motívmi. Skombinujte ho teda s odevom jednoduchého, klasického strihu a tlmených farieb - s džínsami, čiernymi alebo bielymi rúrkovými nohavicami, čiernym sakom a teniskami.

Tie-dye sa priatelí aj s boho štýlom. Farebné tričká dokonale ladia s rozstrapkanými džínsovými krátkymi nohavicami, džínsovými šortkami, sandálkami na klinovom podpätku ako aj so slameným klobúkom. Nezabudnite na farebné náramky zo šnúrok či remienkov!