Elektroodpady

Elektroodpady

Likvidujte batérie a akumulátory spôsobom šetrným k životnému prostrediu

Batérie a akumulátory (akumulátory) obsahujú znečisťujúce látky a zdroje. Preto je každý spotrebiteľ zo zákona povinný odovzdať staré batérie a akumulátory na schválenom zbernom mieste. Vďaka tomu sa recyklujú spôsobom šetrným k životnému prostrediu a zdrojom. Na batériách obsahujúcich znečisťujúce látky nájdete chemické symboly Cd pre kadmium, Hg pre ortuť a Pb pre olovo. Batérie a elektrické spotrebiče sú označené týmto symbolom, čo znamená, že batérie a staré spotrebiče sa nesmú vyhadzovať spolu s domovým odpadom:




Batérie a akumulátory je možné bezplatne vrátiť všade tam, kde sa predávajú porovnateľné výrobky - bez ohľadu na to, kde boli zakúpené, a bez ohľadu na značku a typ. Aby ste predišli skratu, pred odovzdaním batérií do zberného miesta zapečaťte póly výkonných batérií (napr. batérie mobilných telefónov a prenosných počítačov). Poškodené batérie odovzdajte na zbernom mieste v miestnom recyklačnom alebo likvidačnom centre. Likvidácia starých elektrických zariadení spôsobom šetrným k životnému prostrediu Elektrické zariadenie je označené aj nasledujúcim symbolom:

Elektrické spotrebiče obsahujú znečisťujúce látky a cenné zdroje. Preto je každý spotrebiteľ zo zákona povinný odovzdať použité elektrozariadenia do schváleného zberného alebo spätného strediska, ako je napríklad miestne stredisko pre nakladanie s odpadmi alebo recykláciu. Tam sa staré elektrospotrebiče prijímajú bezplatne a recyklujú spôsobom šetrným k životnému prostrediu a zdrojom. Zberné miesta vo vašom okolí nájdete na: https://www.collectors2020.eu/tools/wcs-database/

Prečo musíte odovzdať staré elektrozariadenia na zbernom mieste?

Staré elektrické spotrebiče obsahujú znečisťujúce látky a cenné zdroje. Zberné miesta odovzdávajú staré spotrebiče certifikovaným spoločnostiam na likvidáciu odpadu, ktoré najprv overia, či sa dajú obnoviť a opätovne použiť. V ideálnom prípade je možné staré výrobky renovovať. Ak nie je možné opätovné použitie, staré zariadenia vyčistia, odstránia z nich nečistoty a recyklujú cenné zdroje. Tým sa chráni životné prostredie a čoraz obmedzenejšie zdroje.

Vyberte batérie a svietidlá

Staré batérie a nabíjateľné batérie, ktoré sa dajú ľahko vybrať, a tie, ktoré nie sú súčasťou starého elektronického zariadenia, by sa mali zo zariadenia pred darovaním odstrániť. Potom by sa mali zlikvidovať podľa vyššie uvedeného postupu. Pred darovaním starých elektrických spotrebičov by sa mali odstrániť aj ľahko odstrániteľné zdroje svetla. Potom ich zlikvidujte oddelene, ako je opísané nižšie. Nezabudnite vymazať svoje údaje Poznámka: každý spotrebiteľ je zodpovedný za odstránenie osobných údajov z elektrického alebo elektronického zariadenia.

Likvidujte žiarovky, lampy a svetlá spôsobom šetrným k životnému prostrediu

Väčšina svetelných zdrojov (kompaktné žiarivky a tyčové žiarivky, úsporné žiarivky, výbojky a LED) obsahuje znečisťujúce látky a zdroje. Preto je každý spotrebiteľ zo zákona povinný odovzdať ich na schválenom zbernom mieste. Vďaka tomu sa recyklujú spôsobom šetrným k životnému prostrediu a zdrojom. Žiarovky, svetlá a trubice môžete bezplatne recyklovať v miestnom recyklačnom centre.

Kompaktné žiarivky, halogenidové výbojky

Fluorescenčné a neónové žiarivky môžu obsahovať malé množstvo ortuti. Vyhnite sa kontaktu pokožky s poškodenými lampami! Úlomky zozbierajte pomocou vlhkého papiera alebo kusu kartónu a zvyšky pevne zabaľte na prepravu do recyklačného centra alebo mobilnej nebezpečnej látky, napríklad do nádoby so skrutkovacím uzáverom. Miestnosť vetrajte približne 30 minút. Nevysávajte úlomky. Žiarovky a halogénové žiarovky môžete likvidovať spolu s domovým odpadom. Ak si nie ste istí, o aký typ lampy ide, odneste ju na príslušné zberné miesto.

Prosíme, oboznámte sa s podrobnými predpismi o nakladaní s elektronickým odpadom v príslušnej krajine EÚ.